Moje články

 

BĚDA MUŽŮM, kterým žena vládne?

(časopis KOKTEJL září 2017)

Na severovýchodě Indie žije nenápadná národ s hodně neobvyklými zvyky. Zhruba milion Khásíů zbytku ubkontinentu navzdory preferuje dcery oproti synům. Děti se jmenují po matce a majetek vlstn ženy. Největší kuriozitou jsou však zdejší emancipační hnutí – za rovnoprávnost totiž bojují muži!


ŽENY, KTERÉ MAJÍ MUŽE NA HÁKU

(časopis LIDÉ A ZEMĚ březen 2017)

Tehuány, zapotécké ženy z Tehuantepecké šíje, se proslavily podnikavostí, nezávislostí a šarmem. Dnes sice nejsou tak okouzlující jako kdysi, ale představy o mexickém machismu nabourávají stále. Korpulentní a vznešené, prostě ukázkové vládkyně. A pro ránu nejdou daleko…

Elektronická verze Matriarchát po mexicku


Volná LÁSKA v království ŽEN

(časopis KOKTEJL únor 2017)

Mosuové, patrně nejromantičtější etnikum na světě, vyznávají jen lásku a potěšení. Neznají žárlivost. Mohou mít tolik milenců a milenek, kolik jen chtějí, aniž by se museli oženit či vdát. Děti vždy náleží ženě a její rodině. Tradiční role otce neexistuje.


lide-web

KDE ŽENY VLÁDNOU

(časopis LIDÉ A ZEMĚ květen 2016)

Kdo řídí svět? V těchto společnostech ženy! Seznamte se s Khásíi, Minangkabauy a Mosuy, kteří patří mezi hrstku posledních matrilineárních etnik na světě. Místní lidé uctívají matku nadevše. Děti přebírají její příjmení. Rodinný majetek se dědí z matky na dceru.


KDE ŽENY VLÁDNOU

(magazín METRO březen 2017)

Většina naší planety vypadá dodnes jako jeden velký pánský klub. Hraje se podle mužských pravidel, a ani našim ženám se stále ještě nepodařilo dosáhnout naprosté rovnoprávnosti. Jen těžko si lze proto představit, že by to mohlo fungovat i jinak. Na světě však skutečně existuje hrstka národů, kde jsou karty rozdány obráceně. Vypravte se s námi za Zapotéky, Minangkabauy, Mosuy a Khásíy, u nichž jou za silnější pohlaví považovány ženy.


zena-webl

Výprava do světa MATRIARCHÁTU

(časopis ŽENA A ŽIVOT č. 23 listopad 2016)

Žijeme ve společnosti, kde se hraje podle mužských pravidel, mluvíme o emancipaci a rovnoprávnosti a snad občas sníme i o světě, kde by to bylo naopak… Jak ale taková vláda žen vypadá ve skutečnosti? Cestovatelka Kateřina Karásková naše romantické představy možná nabourá.


mosuo-5-web

Kde najdeme poslední matriarcháty světa? V Číně nebo třeba v muslimské Indonésii!

(HEDVÁBNÁ STEZKA 20.10.2016)

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost! Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy. Někde je muži považují za schopnější manažerky a nechávají veškeré rozhodování na nich. Jinde dědí výhradně dcery. Rozvody jsou běžné, a občas se dokonce praktikuje volná láska. A na jednom místě se ženy těší takovým výhodám, že za rovnoprávnost bojují muži.


magnus-web

Kde ženy vládnou

(magazín MAGNUS č.10/2016)

Většina národů žije dodnes v nějaké formě patriarchátu. Stále se hraje podle mužských pravidel a ani západním ženám se zatím ještě nepodařilo domoci se rovných příležitostí. Jen těžko si proto lze představit, že by to mohlo fungovat i jinak. Na světě však existuje hrstka společenství, kde jsou role převrácené a navrch mají odjakživa ženy.


Kde ženy vládnou – Mexiko

(WEB CESTOVATELŮ 17. 8. 2016)

Kde ženy vládnou II – Indonésie

(WEB CESTOVATELŮ 25.8. 2016)

Navštěvující manželství

(WEB CESTOVATELŮ 24. 11. 2016)

Jak matriarchát nesplnil moje očekávání

(CESTOMILA  05.09.2016)

Zkouška trpělivosti aneb jak se volilo v Molo 

(Človek v ohrození web 6. 3. 2013) Slovenskou verzi naleznete zde. Autentický záznam z jednoho volebního dne v Keni…

O zázračném kameni, který v Ugandě rozpoutal hurikán…

(Arcidiecézní charita Praha web 17. 5. 2010)

Kukuřiční lidé

(Cestopisy č. 1-2/2007) Život Mayů v Guatemale 10 let po skončení občanské války

Mayové na okraji zájmu

(Rozvojovka 21. 8. 2006) Jak se mayským indiánům žije v dnešní Guatemale…