Jak se žije mužům pod nadvládou žen?

Vše začne tím, že v porodnici nebude nikdo jásat. Do matriky tě automaticky zapíší pod matčiným příjmením, totožnost otce nikdo řešit nebude.

breeding-bulls

Během dětství budou rodiče vždy nadržovat tvojí sestře. Pošlou ji na školy, zatímco ty se budeš dřít na poli.

Dospěješ, oženíš se a opustíš rodný dům, aby ses nastěhoval k rodině své ženy. Manželka bude samo sebou hlavou domácnosti. Její příbuzní na tebe budou shlížet svrchu a ty si budeš připadat jen jako chovný býk, jehož zodpovědnost končí rozmnožováním.

Až se ženě omrzíš, z domu tě bez milosti vyhodí. Přijdeš o všechno – o majetek i děti.

Nezbude ti než se vrátit domů k mámě. Ale ani od ní se nedočkáš žádné velké podpory. Dědictví opět shrábne tvoje hrozná sestra, která tě bude doma trpět jen jako nutné zlo.

Bez majetku, dětí a klidného domova zjistíš, že nemáš pro co žít. Své zoufalství budeš utápět po hospodách ve společnosti podobných nešťastníků, až se nakonec společně upijete k předčasné smrti.

 Že je to trochu přitažené za vlasy?

Nikoli. Přesně takhle popisují nelehký mužský úděl bojovníci za rovnoprávnost z indického kmene Khásí na severovýchodě Indie. Jejich boj za rovnoprávnost v lecčem připomíná emancipační úsilí našich žen před sto lety.

Keith Pariat
FOTO: Geetanjali Krishna for The Caravan

Mezi nejkontroverznější mužské aktivisty patří podnikatel Keith Pariat z organizace Syngkhong Rympei Thymmai, což volně přeloženo znamená asociace nových srdcí. Jeho dramatická prohlášení často cituje indický i zahraniční tisk.

A tady se můžete na některá z nich podívat:

The Second Sex. Men search for equality in a society where women are first in lineThe Caravan.

Meghalaya, India: Where women rule, and men are suffragettesBBC magazine

Men’s Rights in Meghalaya. The story of a men’s liberation movementOpen.

Tribe faces push for men’s rights. The Sydney Morning Herald.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *