Machistický Google aneb jak to všechno začalo

První impuls k prozkoumání míst pod ženskou nadvládou přišel před deseti lety. Během mojí stáže v londýnské organizaci Womankind Worldwide se jednou v kanceláři objevil charismatický muž, který přednášel o ženských právech. Zapůsobil na mě tolik, až mě napadlo, že marketing ženských témat bychom už navždy měli přenechat chlapům.

Simon, když jsem se mu o tom později zmínila, navrhl, že mužská práva by pro změnu mohly propagovat charismatické ženy.

„Skvělý nápad,“ odpověděla jsem sarkasticky, jako kdyby chlapi nějaká další práva potřebovali.

Simon si pak vzpomněl, že při svém putování po Číně narazil na kmen Mosuo, jehož ženy vlastnily domy, mohly mít tolik sexuálních partnerů, kolik jen chtěly, a nikdy se nevdávaly. Doslechl se dokonce, že děti ani neznají své otce a že se muži nikdy nestěhují z domů svých matek. „Typický matriarchát,“ zakončil vítězoslavně.

Já jsem si poté do Googlu zadala slovo „matriarchy“ (matriarchát – vláda žen).

Did you mean patriarchy? (Mělas na mysli patriarchát – vládu mužů?)“ navrhl mi vyhledavač.

To mě naštvalo a přimělo k prohlášení, že chci navštívit všechny společnosti na světě, kde ženy vládnou, abych Googlu ukázala, jak se věci mají.

Pak už jen zbývalo přesvědčit Simona, aby se k mé bizarní expedici připojil.

Nejdříve tvrdil, že je to proti jeho mužské přirozenosti a že bude vypadat jako feminista. Po chvíli ho zas představa dobrodružných výprav do zakázaných království sexy Amazonek v potrhaných oblečcích nadchla až příliš. Nakonec věcně prohlásil, že bude moje putování usměrňovat vyváženou mužskou perspektivou.

A tak se zrodil náš projekt.

Časem se na internetu začaly objevovat podrobnější informace. Hltala jsem články o matriarchátu a nemluvila o ničem jiném. Z bláznivého nápadu se stala životní posedlost. Konečně jsem identifikovala asi tucet potenciálních matriarchálních společností roztroušených po světě. V následujících letech jsme navštívili polovinu z nich (ty, které vypadaly nejslibněji) a pro naši knihu vybrali čtyři nejextrémnější.

Adventures


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *